EKİBİMİZ

+-Sedef Kargı - Kurumsal Eğitimler Müdürü

Sedef Kargı - Kurumsal Eğitimler Müdürü

Yeditepe Üniversitesi mezunu olan Sedef Kargı, çalışma hayatına yiyecek-içecek sektöründe başlayarak, çeşitli otellerde ve restoranlada işletme yöneticiliği yaptı. d.ream Akademi’de Eğitim Yöneticisi olarak görev alan Kargı, yiyecek-içecek servisi, işletme yöneticiliği, misafir ilişkileri ve çözüm odaklılık, etkili iletişim ve şirket oryantasyonu eğitimlerini vermektedir.

+-Murat Yılmaz - Kurumsal Eğitimler ve Bar Maliyet Kontrol Yöneticisi

Murat Yılmaz - Kurumsal Eğitimler ve Bar Maliyet Kontrol Yöneticisi

Yiyecek-içecek sektörüne 1996 yılında giren Murat Yılmaz, mutfak bölümünde bir süre çalıştıktan sonra bar bölümüne geçiş yaptı. Kemer Golf &Country Club bünyesindeki restoranlarda barmen olarak çalıştı. Daha sonra Taps markasında bar müdürlüğü, restoran müdür yardımcılığı ve perakende satış sorumlusu görevlerini üstlenen Yılmaz, ardından Istanbul Doors Group’da zincir işletmeler bar yöneticiliğini yürüttü. d.ream Akademi’de eğitim yöneticisi olarak kariyerine devam eden Yılmaz, alkollü içecek, bar& miksoloji, etkili satış teknikleri ve misafir ilişkileri alanlarında eğitim vermektedir.

+-Gülden Sarıoğlu - Kurumsal Eğitimler Uzmanı

Gülden Sarıoğlu - Kurumsal Eğitimler Uzmanı

2002 yılında Uludağ Üniversitesi Gıda Teknolojisi bölümünü tamamladı. Kamu Yönetimi bölümünde eğitimine devam ederken, catering sektöründe üretimde çalışarak profesyonel kariyerine başladı. BJK Spor kulübünde birçok davet ve düğünün ev sahipliğini üstlendi. Hazır yemek sektöründe bölge müdürü olarak uzun yıllar çalışan Sarıoğlu, 2012 yılından bu yana Kitchnette Astoria, Ortaköy ve Etiler şubelerinde işletme müdürlüğü yaptıktan sonra Mart 2015’de d.ream Akademi’ye eğitim uzmanı olarak katıldı.

+-Fabio Brambilla - d.ream Mutfak Direktörü

Fabio Brambilla - d.ream Mutfak Direktörü

1965 yılında Milano yakınlarında doğdu. Milano Amerigo Vespucci Mutfak Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra Amerika’daki bir İtalyan restoranında çalışarak deneyim kazandı. 2005 yılı Esquire Dergisi tarafından dünyanın en iyi yeni restoranlarından biri seçilen Park Hyatt Milan'da executive şeflik yaptı. New York, Chicago, Dubai, Moskova, Varşova, Sao Paolo, Chennai, Tokyo, Santiago – Şili, Buenos Aires, Mendoza gibi şehirlerde çalıştıktan sonra Türkiye’de Grand Hyatt İstanbul'da ve Park Hyatt İstanbul’da executive şef olarak görev yaptı. Brambilla, şu anda kurumsal mutfak direktörü olarak d.ream (Doğuş Restaurant Entertainment and Management) bünyesindeki markalara deneyimi ile destek vermeye devam ediyor. Fabio Brambilla’nın aynı zamanda “Party Food” adında bir kitabı da bulunuyor.

 

+-Kübra Nur Altıntaş - Asistan Şef

Kübra Nur Altıntaş - Asistan Şef

Lisans eğitimini, Okan Üniversitesi ‘Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Aşçılık’ Bölümünde tamamlayan Kübra Nur Altıntaş kariyerine ilk Mariott Oteli’nde başladı.

2014 yılında ilk Da Mario  restoranında çalışmaya başlayarak d.ream ailesine katıldı.

Çeşitli organizasyonlarda görev alan Kübra, d.ream Akademi bünyesinde Asistan şef olarak görevine devam etmektedir.

Lezzet Reçeteleri

Evinizde keyifle hazırlayabileceğiniz lezzetli ve pratik tarifler...